| Key Features |
|---|
| Brand: | HP |
| Series: | Pavilion x360 |
| Model #: | 15-dq1071cl |
| Chassis Build: | Natural Silver |
| Screen: | 15.6" Touch HD |
| Touch: | Yes |
| Convertible (2-in-1): | Yes |
| Backlit Keyboard: | No |
| Optical Drive: | No |
| Processor: | 10th Generation Intel® Core™ i5-1021U |
| Memory (RAM): | 8 GB DDR4-2666 SDRAM (1 x 8 GB) |
| Storage: | 512 GB SSD |
| Graphics: | Intel® UHD Graphics |
| Operating System: | Windows 10 Home |
| Dimensions: | 14.13" W x 9.51" D x 0.81" H |
| Weight: | 4.39 lb |
10th Generation Intel® Core™ processor
Uncompromised performance and productivity whether plugged in or on the go. Enjoy immersive gaming and premium streaming with up to 4K stunning resolution wherever you go.
HD touchscreen
Pinch, zoom, and swipe to intuitively control your PC right from the screen.
HP Fast Charge
Go from 0 to 50% charge in approximately 45 minutes.(1)
360° geared hinge
Innovatively engineered to rotate 360° so that you can use your device in four modes.
PCIe® NVMe™ SSD storage
Get up to 15x faster performance than a traditional hard drive.