| Brand: | HP |
| Series: | Pavilion |
| Model #: | 15-cs3672cl |
| Chassis Build: | Warm Gold aluminum/Luminous gold aluminum |
| Screen: | 15.6-inch diagonal FHD IPS BrightView micro-edge WLED-backlit touch screen |
| Touch: | Yes |
| Convertible (2-in-1): | No |
| Backlit Keyboard: | Yes |
| Optical Drive: | No |
| Processor: | 10th Generation Intel® Core™ i7-1065G7 |
| Memory (RAM): | 8 GB DDR4-2666 SDRAM (1 x 8 GB) |
| Storage: | 512 GB SSD |
| Graphics: | Intel® Iris® Plus Graphics |
| Operating System: | Windows 10 Home |
| Dimensions: | 14.24" W x 9.67" D x 0.70" H |
| Weight: | 4.08 lb |
10th Generation Intel® Core™ processor
Experience power and responsive performance to boost your productivity. Enjoy immersive entertainment and game, stream, and create content with accelerated performance.
Micro-edge bezel
The barely visible bezel revolutionizes your display by letting a larger screen fit into a smaller frame.
HP Fast Charge
Go from 0 to 50% charge in approximately 45 minutes.(1)
A truly powerful audio experience
HP Dual Speakers, HP Audio Boost, and tuning by B&O deliver a rich, authentic audio experience.
PCIe® NVMe™ SSD storage
Get up to 15x faster performance than a traditional hard drive.