| Key Features |
|---|
| Brand: | HP |
| Series: | ENVY x360 |
| Model #: | 15-dr1679cl |
| Chassis Build: | Natural Silver |
| Screen: | 15.6" Touch FHD |
| Touch: | Yes |
| Convertible (2-in-1): | Yes |
| Backlit Keyboard: | Yes |
| Optical Drive: | No |
| Processor: | 10th Generation Intel® Core™ i7-10510U |
| Memory (RAM): | 8 GB + 32 GB Intel® Optane™ memory |
| Storage: | 512 GB SSD |
| Graphics: | Intel® UHD Graphics |
| Operating System: | Windows 10 Home |
| Dimensions: | 14.13" W x 9.69" D x 0.68" H |
| Weight: | 4.53 lb |
10th Generation Intel® Core™ processor
Uncompromised performance and productivity whether plugged in or on the go. Enjoy immersive gaming and premium streaming with up to 4K stunning resolution wherever you go.
Webcam Kill Switch
Ensure your privacy with a physical switch that turns off your PC’s camera.
Fingerprint reader
Seamlessly log in to your device in any position with the touch of your finger. Patented 3-D fingerprint technology ensures secure access.
360° geared hinge
Innovatively engineered to rotate 360° so that you can use your device in four modes.
HP Fast Charge
Go from 0 to 50% charge in approximately 45 minutes.