| Brand: | HP |
| Series: | HP |
| Model #: | 15-dw3056cl |
| Chassis Build: | Top cover: Natural silver |
| Screen: | 15.6" diagonal, HD, touch, micro-edge, BrightView |
| Touch: | Yes |
| Convertible (2-in-1): | No |
| Backlit Keyboard: | Yes |
| Optical Drive: | No |
| Processor: | 11th Generation Intel® Core™ i5-1135G7 Quad-core |
| Memory (RAM): | 8 GB DDR4-3200 SDRAM (2 X 4 GB) |
| Storage: | 256 GB PCIe® NVMe™ M.2 SSD |
| Graphics: | Intel® Iris® Xe Graphics |
| Operating System: | Windows 10 Home |
| Dimensions: | 14.11 in (W) x 9.53 in (D) x 0.78 in (H) |
| Weight: | 3.86 lb |
11th Generation Intel® Core™ processor
Brings the perfect combination of features to make you unstoppable. Get things done fast with high performance, instant responsiveness and best-in class connectivity.
Intel® Iris® Xe Graphics
Impressive performance for creating, gaming, and entertainment. A new level of graphics performance and crisp, stunning visuals – with the convenience of a thin and light laptop.
HD touch screen display
Enjoy vibrant, crystal-clear images with a touch screen display.
Effortlessly connected
Enjoy a smoother wireless experience with Wi-Fi 6 (2x2) and Bluetooth® 5.0 combo, all your connections are solid and up to 3x faster file transfer speeds than Wi-Fi.
Backlit keyboard
With an illuminated keyboard and integrated numeric pad, you can type comfortably in more environments.