| Key Features |
|---|
| Brand: | HP |
| Series: | N/A |
| Model #: | 15-dy-1042cl |
| Chassis Build: | Natural silver with a vertical brushed pattern |
| Screen: | 15.6" HD |
| Touch: | No |
| Convertible (2-in-1): | No |
| Backlit Keyboard: | No |
| Optical Drive: | No |
| Processor: | 10th Generation Intel® Core™ i3-1005G1 |
| Memory (RAM): | 8 GB |
| Storage: | 256 GB PCIe® NVMe™ M.2 SSD |
| Graphics: | Intel® UHD Graphics |
| Operating System: | Windows 10 Home |
| Dimensions: | 14.11" W x 9.53" D x 0.71" H |
| Weight: | 3.75 lb |
10th Generation Intel® Core™ processor
Experience power and responsive performance to boost your productivity. Enjoy immersive entertainment and game, stream, and create content with accelerated performance.
Intel® UHD Graphics
Smoothly stream content and play your favorite games.
HP Fast Charge
Go from 0 to 50% charge in approximately 45 minutes.
PCIe® NVMe™ SSD storage
Get up to 15x faster performance than a traditional hard drive.
HP True Vision HD Camera
Video chat with vibrant clarity, even in low light.