| Brand: | HP |
| Series: | N/A |
| Model #: | 15-dw2057cl |
| Chassis Build: | Natural silver with a vertical brushed pattern |
| Screen: | 15.6" diagonal Full HD |
| Touch: | No |
| Convertible (2-in-1): | No |
| Backlit Keyboard: | Yes |
| Optical Drive: | No |
| Processor: | 10th Generation Intel® Core™ i5-1035G1 |
| Memory (RAM): | 8 GB |
| Storage: | 256 GB SSD |
| Graphics: | Intel® UHD Graphics |
| Operating System: | Windows 10 Home |
| Dimensions: | 14.11" W x 9.53" D x 0.78" H |
| Weight: | 3.86 lb |
10th Generation Intel® Core processor
The 10th Generation Intel® Core processor offers powerful, responsive performance to boost your productivity. You'll enjoy incredibly immersive entertainment. Game, stream, and create dynamic content with grace and precision.
Wi-Fi 5 (1x1) (802.11a/b/g/n/ac) & Bluetooth® 4.2
This feature allows you to stay connected to Wi-Fi and Bluetooth® accessories with swift wireless technology.
PCIe® NVMeTM SSD storage
The PCIe® NVMeTM SSD storage delivers up to 15x faster performance than a traditional hard drive.
What is HP Fast Charge?
This technology boosts your charge. You'll go from a 0% charge to a 50% charge in approximately 45 minutes. (1)
What is a micro-edge Full HD display?
A micro-edge Full HD display is a barely visible bezel that revolutionizes your display by letting a larger screen fit into a smaller frame at an amazing 1920 x 1080 resolution.