| Key Features |
|---|
| Brand: | HP |
| Series: | Chromebook |
| Model #: | 14a-na0642cl |
| Chassis Build: | Mineral silver/Natural silver |
| Screen: | 14" Non-Touch HD |
| Touch: | No |
| Convertible (2-in-1): | No |
| Backlit Keyboard: | No |
| Optical Drive: | No |
| Processor: | Intel® Celeron® N4000 |
| Memory (RAM): | 4 GB |
| Storage: | 32 GB eMMC |
| Graphics: | Intel® UHD Graphics 600 |
| Operating System: | Chromebook |
| Dimensions: | 12.82" W x 8.60" D x 0.70" H |
| Weight: | 3.24 lb |
Chrome
This easy-to-use operating system was designed to be fast in every possible way, while keeping you safe and more secure on the web.
Dual-core Intel® Celeron® processor
The perfect combination of performance, power consumption, and value helps your device run smoothly.
HP Fast Charge
Go from 0 to 50% charge in approximately 45 minutes.(1)
A truly powerful audio experience
HP Dual Speakers, custom-tuned by experts at B&O,deliver rich, authentic audio.
Sleek design
Easily take this thin and light PC from room to room or on the road.